Web Tasarım ve Kodlama

Web Tasarım ve Kodlama

Web tasarım ve kodlama oldukça yeni bir program olarak karşımıza çıkmaktadır. Açıköğretim olarak okuyabileceğiniz bu bölüm ön lisans programına dahildir yani 2 yıl içerisinde bölümden mezun olmak mümkündür. Site tasarımlarının ve kodlamanın günümüzde oldukça değer kazanmasıyla gelecek yıllarda daha da değer kazanacak bir bölüm olacağını söylemek mümkün olacaktır. Ders programını AÖF’ün resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. Oldukça çeşitli bir ders programının olduğunu söylemek mümkündür.

 

Web Tasarımı ve Kodlama Ne İş Yapar?

İş olanağı olarak genellikle özel sektörde iş bulmanın daha mümkün olduğu bir alandan söz etmek mümkün olacaktır. Web tasarım ve kodlama bölümü mezunları yalnızca okulda görmüş olduğu derslerle yetindiği takdirde tabii ki rakiplerine göre daha dezavantajlı bir duruma düşecektir. Fakat seminerlerle katılır, çeşitli programlar öğrenerek kendini geliştirirse de bir o kadar iş imkanında artış olacaktır.

Web tasarımı ve kodlama bölümü adından da anlaşılacağı üzere aslında iki farklı dalda size iş imkanı sunmaktadır. Dilerseniz özel bir şirkette çalışıp bu şirketlerin belirlemiş olduğu web sitelerinin tasarımlarını yaparsınız ya da bu işi kendi başınıza da gerçekleştirebilirsiniz. Kendinizi kodlama bölümüne daha yakın hissediyorsanız da yazılımcı olarak iş ilanlarına başvurmanız mümkün olacaktır.

 

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Geleceği

Yazının başında da bahsetmiş olduğumuz gibi bu bölüm geleceği parlak bölümler arasında yer almaktadır. Yani bu bölüm gün geçtikçe değeri azalacak bir bölüm değil tam aksine gün geçtikçe değeri artacak bir bölüm olarak karşımıza çıkacaktır. Araştırıldığı vakit her yıl web sitesi tasarımlarının arttığını görmek mümkün olacaktır. Bu da bu konuda talebin sürekli artış içinde olduğunu gösterir. Talebi de karşılayanlardan bir tanesi bu bölüm mezunları olacaktır. Önemli olan tasarım konusunda sürekli kendini geliştirmek ve bu konuda iyi bir referans oluşturmak olacaktır. Aynı durum kodlama için de geçerlidir. Kodlama da tıpkı tasarım gibi yıllar geçtikçe talebi artan bir unsurdur. Yani bu bölümü tercih edecek olan kişiler geleceği olan bir bölüme başvurmuş olacaklardır.

 

Web Tasarım Geliştirme (HTML5 ve CSS3 ile Mobil Uyumlu-Responsive Kodlama)

Geçmiş dönemlerde web sitesi tasarımlarında yalnızca bilgisayarlara uyumlu bir şekilde tasarımlar yapılmaktaydı. Bunun sebebi de cep telefonlarının henüz internete girmek için tercih edilmemesiydi. Fakat günümüzde belki de bilgisayarlardan daha çok cep telefonu ve tabletler üzerinden internete giriş yapıyoruz.

Web tasarımı ve kodlama bölümü mezunları da bu sebeple mutlaka bu konuda bilinçli olmalıdır. Yani oluşturdukları siteler hem cep telefonları için hem de tabletler için de uyumlu bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için mobil uyumlu kodlamaların önemi oldukça fazladır. Her bir telefon markası ve modeli için dahi farklı bir genişlik, yükseklik ayarı yapılmalı ve böylece her kullanıcıya hitap edilmelidir.