Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım, belirlemiş olduğunuz fikirlerin estetiksel ve yaratıcı şekilde bir amaç için belli bazı ilkeler aracılığıyla yönlendirildiği, düzenlendiği ve tüm bu bileşenlerin tasarım ve yazılıma dönüşülme işlemine denmektedir. Tüm bu sürecin sonunda ortaya aktif halde kullanılacak bir web sitesi ortaya çıkacaktır. Web tasarımı işlemi tamamlanıp artık aktif olarak bir web sitesine sahip olunduğu zaman, kullanıcılar bu siteye herhangi bir tarayıcıdan erişebileceklerdir.

Tasarımsal olan her şeyde belli ana hatların olması gerekmektedir, web tasarım da da bu aynı şekilde olmalıdır. Web tasarım nedir artık bilgi sahibiyiz peki, Web tasarım da ana hatlar nelerdir? 
Düzen: Düzen için ilk olarak site içerisinde ki grafik ve metinlere dikkat edilmelidir. Bu iki öğen son derece belirgin ve düzenli bir şekilde olmalıdır. Çünkü bir web sitesini ziyaret eden bir kişi ilk olarak aradığı bilgiye hızlıca ulaşmak ister. Eğer bu düzen sağlanmazsa buna ulaşması son derece zor olacaktır.

Renk: Bir web sitesinin en önemli ana hatlarından birisi hiç şüphesiz ana renkleridir. Site hangi sektöre hizmet ediyorsa, o sektörün kullandığı renkler tercih edilmesi sitenin verdiği mesajı daha iyi anlatmasını sağlayacaktır.

Grafikler: Site içerisinde bulunacak olan grafikler, sitenin görünüm açısından estetiğini sağlayacak ana unsurlar arasında bulunmaktadır. Bu grafiklerin başında sitenin logosu gelmektedir. Grafiklerin tamamı sitenin içeriği ile uyumlu ve site içerisinde düzenli şekilde olması gerekmektedir.

web tasarım

Fontlar: Fontlar sitede ki içeriğin okunabilirliğini direkt olarak etkileyen etken unsurların başında yer almaktadır. Bu yüzden güvenli yazı tipleri olarak bilinen fontların kullanımı sitede ki okunaklığı artıracak ve tasarım açısından da iyi bir etki sağlayacaktır.

İçerik: Metin ve görselden oluşan site içeriği, kullanıcıya sitenin mesajını net bir şekilde vermektedir. İçeriğin ilgi çekici ve siteye uygun olması kullanıcının site içerisinde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır. Bu yüzden site içerisinde kullanacağınız metinler sitenin içeriği ile uygun olmalı ve sitenin anahtar kelimelerini de içerisinde bulundurmalıdır.
Web Tasarım birçok unsuru içerisinde barındıran ve tüm bu unsurların belli bir süreç içerisinde uygun bir şekilde uygulanması ile oluşmaktadır.

3 thoughts on “Web Tasarım Nedir?
 1. MKsOrb

  MKsOrb

  […]check below, are some absolutely unrelated internet sites to ours, nevertheless, they’re most trustworthy sources that we use[…]

  23 Ekim 2021
 2. Link Shortener Bitly

  Link Shortener Bitly

  […]please visit the internet sites we comply with, like this one particular, because it represents our picks in the web[…]

  23 Ekim 2021
 3. premium user profiles

  premium user profiles

  […]although sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they are essentially really worth a go by way of, so possess a look[…]

  26 Ekim 2021

Yoruma kapalı.