Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gerek kurum gerek kişisel bir web sitesi olsun. Bir web sitesinin tasarımı bu web sitesinin kimliği, hedef kitlesi ve birçok konuda ipucu sunmaktadır. Bu sebeple web sitesi tasarımı üzerinde durulması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Web Sitesi Tasarımı Fiyatları

Bir web sitesinin tasarımı kadar onun tasarım fiyatı da merak edilmektedir. Bu fiyatlar tasarımı yapan kurumlar tarafından belirlendiği için her kurumun fiyat modeli farklı olacaktır. Buna rağmen tabii kişisel bir web sitesi tasarım fiyatıyla kurumsal bir web sitesinin tasarım fiyatı arasında fark olacaktır. Bunun dışında bir web sitesi tasarımında fiyatı etkileyen diğer faktörleri inceleyecek olursak;

  • Sınırsız sayfa ekleme özelliği
  • Yabancı dil çeviri hizmeti olup olmaması
  • Yabancı dili manuel olarak çevirme
  • Destek çeşitleri

 

Bu ve buna benzer unsurlar web sitesi tasarım fiyatlarını değiştirecektir.

 

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

Web sitesi tasarımı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta kurumsal web siteleri olacaktır. Çünkü bu web siteleri bizzat kurumsal markayı temsil edeceklerdir. Bu sebeple hem web sitesi tasarımının hazırlanma süresi olarak aynı zamanda fiyat olarak diğer web sitesi tasarımlarına göre daha uzun sürdüğü ve pahalı olduğunu söylemek mümkündür.

 

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

  • Hedefler belirlenmeli ve çalışmalar buna göre yapılmalıdır. Aynı zamanda kurumun temsil ettiği yaş aralığı, yaşam standardı ve bunun gibi birçok husus dikkate alınmalıdır. Böylece çok da efektif bir web sitesi tasarlanacaktır.
  • Ana sayfa kalabalık ve ziyaretçilerin gözünü yorucu olmaması gerekir. Yani bir kişinin bir web sitesine girdiği vakit 10 saniye içinde fikir edindiğini düşünecek olursak logo, marka ve iletmek istediğiniz mesaj açık ve net bir şekilde gözükmelidir.
  • Harekete geçirici mesajlar kurum sitesinde olmazsa olmaz bir unsurdur. Bu sebeple tasarım sırasında bizi arayın, iletişime geçin bölümleri de açık bir şekilde gözükmelidir.
  • Hakkımızda kısmı kurumsal olmayan bir web sitesi için çok da önemli değildir. Çünkü birçok kişi bakma ihtiyacında bulunmaz. Fakat bu kurumsal bir web site için böyle değildir. Kurumsal sitenin hakkında kısmı da tasarlanırken oldukça hassas bir şekilde ayarlanmalıdır.
  • Görseller başarılı ve göze hoş gelici şekilde kullanılmalıdır. Yani insanların dikkatini çekecek fakat kurumsallıktan da taviz vermeyecek görseller kullanılmalıdır.
  • Son olarak web sitesi tasarımı yapılırken mobilden girecek olan kişiler için de uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

 

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi ilk 10 saniye içinde ziyaretçinin dikkatini çekecek şekilde yapılmalı ve mesajlar açık bir şekilde belirtilmelidir. Web sitesi tasarımı eğer kurumsal bir web sitesinden bahsetmiyorsak daha özgür bir şekilde yapılabilir. Daha iddialı renkler kullanılarak görsellerde daha cesur olunabilir. Bunun dışında web sitesi tasarımında yukarıda bahsetmiş olduğumuz kuralların aynısı geçerli olacaktır.