Mobil Tasarım Nedir ve Neden Önemlidir?

Mobil Tasarım Nedir ve Neden Önemlidir?

Son birkaç yıldır internetle biraz ilgili iseniz  mobil tasarım ,mobil uyumlu web tasarım Responsive web tasarım gibi kelimeleri çok sık duymuş olmalısınız. Bu makalemizde  mobil uyumlu tasarım nedir, mobil tasarım nedir gibi ifadeleri açıklamaya çalışacağız.Akıllı telefonlar ve tabletlerden sesli asistanlara kadar müşterileriniz sizi çevrimiçi nasıl bulurlarsa bulsunlar hızlı ve sezgisel bir deneyim beklemektedir.

Web Ajansı  ekibi, uzun yıllardır mobil uyumlu web siteleri oluşturuyoruz ve mobil ile ilgili her şey hakkındaki görüşlerimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Temel bilgilerle başlayalım: mobil tasarım ile normal web tasarımı arasındaki fark nedir ve işinizi nasıl etkiler?

Mobil Web Tasarımı Nedir?

“ Mobil web tasarımı, içeriğinizin en fazla sayıda kullanıcı tarafından erişilebilir olmasını sağlamakla ilgilidir . Bir web sitesinin başarısı ve etkinliği için kritik olan şey budur. Mobil cihazlarda optimum kullanıcı deneyimleri için web siteleri oluşturmaya gelince, bir proje planlamadan önce anlamanız gereken iki temel sektör terimi vardır: duyarlı web tasarımı ve mobil öncelikli tasarım . Bunlar, mobil web tasarımı oluşturmaya yönelik farklı yaklaşımlardır.

Mobil ve duyarlı web tasarımının birçok ortak noktası vardır:

  • Tasarıma geçmeden önce çok sayıda izleyici araştırması yaptıysanız, her ikisi de daha iyi hale gelir.
    Her ikisi de tüm içeriğiniz için güçlü bir bilgi mimarisi gerektirir
  • Menü yerleşimleri ve seçenekler, kaydırma ve tıklama ve içerik ilişkileri söz konusu olduğunda her ikisinin de mantıklı seçimler yapması gerekir.
  • Her ikisi de başarılı olmak için UI ve UX tasarımı arasındaki uyuma bağlıdır.

Şimdi farklılıklara bakalım.

Duyarlı web tasarımı nedir?

Duyarlı web tasarımı, kullanıcılara mümkün olduğu kadar çok cihaz ve tarayıcıda en iyi deneyimi sunmayı amaçlayan bir tasarım ve geliştirme tekniğidir .

Duyarlılık, sitenizin yaratıcı öğelerinin değişip uyum sağlamasına, görüntülerin oluşturulmasına, kopyalanmasına ve ziyaretçinin okuma ortamına uyacak şekilde gezinmesine olanak tanıyan kodlama yoluyla elde edilir. Bu uygulama, akıllı telefonların artan popülaritesi ve tabletlerin eklenmesiyle ortaya çıktı.

Kullanıcı araştırması ve sektör verileri, kullanıcıların ister şehirde ister koltukta olsun, mobil aramalara hızla geçiş yaparken yine de kapsamlı yanıtlar istediklerini gösterdi.

Bu web sitelerindeki yaklaşımımız, masaüstü deneyimi için planlamak, tasarlamak ve oluşturmak ve ardından derlemenin sonunda en uygun mobil deneyimi etkin bir şekilde tasarlamaktır.

Mobil öncelikli web tasarımı nedir?

Mobil öncelikli web tasarımı, birçok şirketin, özellikle B2C endüstrilerindeki şirketlerin aradığı bir başka tasarım ve geliştirme uygulamasıdır. Bu yöntemde öncelikle mobil cihazlar için bir web sitesi planlanır ve hazırlanır , en son masaüstü tasarımı gelir.

Kullanıcı araştırması ve kitle verileri, site ziyaretlerinin çoğunun telefonlardan ve tabletlerden geldiğini gösteriyorsa, mobil öncelikli tasarım işletmeniz için doğru olabilir. Sonuçta, herhangi bir web sitesi tasarımı veya yeniden tasarımı, kullanıcılarınız tarafından yönlendirilmelidir .

İşletmenizin önce mobili mi düşünmesi gerekiyor? Mobil tasarımı masaüstü tasarımına karşı nasıl tartmanız gerektiğine katkıda bulunan diğer faktörler nelerdir? Kullanıcı bilgileri bir yana, elbette herkesin aklındaki önceliği dikkate almalıyız: Peki Google ne istiyor?

Mobil tasarım ve SEO: Google’ın mobil öncelikli indeksleme

Google artık “öncelikle mobil olan kullanıcılarımızın aradıklarını bulmalarına daha iyi yardımcı olmak için dizine ekleme ve sıralama için bir web sayfasının mobil sürümünü kullanacağını açıklamıştır.”

Bu ne anlama geliyor?

Google’ın, arama sonuçlarını görüntülemek için kontrol ettiği ve içinden seçtiği tek bir içerik dizini vardır. 2015’ten beri Google, mobil aramalarda mobil uyumlu web sitelerinin sıralamasını yükseltiyor. Ne de olsa, bir numaralı seçeneği ise , yavaş yüklenen bir web sitesiyse, Google’a veya arama yapan kişiye hiçbir faydası olmaz.

Arama sonuçlarını sıralarken, Google gibi arama motorları yüzlerce faktörü dikkate alır. SEO, web sitenize keşfedilmede en iyi şansı vermek için bu sıralama faktörlerinin mümkün olduğunca çoğunu anlamak ve kullanmakla ilgilidir.

Mobil optimizasyonda önemli çıkarımlar:

  • Masaüstü içeriği dizine eklenmeye ve arama sonuçlarında görünmeye devam edecek
  • Veriler, mobil aramaların masaüstünü geçtiğini ve artmaya devam edeceğini gösteriyor
  • Mobil uyumlu web siteleri, sayfa içi ve kullanıcı davranışı sıralama sinyallerinden ek bir SEO desteği alır
  • Site hızı önemlidir! Sayfa yükleme hızı, 2021 itibariyle önemli ölçüde daha ağır bir sıralama faktörüdür

“Mobil tasarımdaki değişime katkıda bulunan bir diğer faktör de sosyal ağların yükselişi olmuştur.

Bir web sitesi yeniden tasarlamayı veya mobil öncelikli önceliklendirme ile yeni bir yapı planlıyorsanız, muhtemelen bunun tam olarak nasıl göründüğünü merak ediyorsunuzdur. İş açısından bakıldığında proje neleri kapsıyor?

Masaüstü odaklı web sitenize bırakmadan ve bir mobil web tasarım projesinde tam gaz ilerlemeden önce, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve mevcut sitenizi göz önünde bulundurun. Belirtildiği gibi, web siteniz hala Google ve diğer arama motorları tarafından dizine eklenmektedir.

“Mobil ile, bir sayfa tasarımının hem yatay hem de dikey olarak akıcı olmasını sağlamalıyız, bu da düz tasarımın yükselişinin büyük bir nedeni. Ağır görseller yerine kodlama tasarımlarına güveniyoruz.”

Yüklenen her resim, simge ve yazı tipinin kullanıcı deneyimi için kesinlikle gerekli olan bir amacı olmalıdır, çünkü bunların tümü genel sayfa yükleme sürelerinize katkıda bulunur. Sadece ‘güzellik’ için tasarım yapma günleri geride kaldı…