Google Webmaster Tools(Search Console) Nedir?

Google Webmaster Tools(Search Console) Nedir?

Dünyanın en büyük arama motoru Google tarafından ücretsiz bir şekilde site sahiplerine sunulan web sitenin yönetimi ve hatalarını ayıklamaya yardımcı olan webmaster aracıdır. (Google tarafından sağlanmakta olan bu araç daha önce Google Web Yöneticisi Araçları olarak adlandırılmakta idi). Bir web geliştiricisinden tutun da işletme sahibine kadar herkes Google Search Console‘u kullanabilir.

Google Webmaster Tools(Search Console) sayesinde web siteniz üzerinde olan tüm sorunları bulabilir ve bunlara çözümler üretebilirsiniz. Bununla birlikte sitenize bulaşmış olan kötü yazılımları da bu araç sayesinde fark ederek önlemlerinizi alabilirsiniz. Oluşturduğunuz web sitenizin dünyanın en büyük arama motoru Google tarafından kusursuz olarak görünmesi için Google’ın önerdiği ayarları yapılması ve eklentilerin kurulması gerekmektedir. Bu işlemleri Google’ın site sahipleri için sunduğu Google Webmaster Tools ile ücretsiz bir şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz. Web siteleri için olmazsa olmazlar arasında yer alan bu webmaster aracı ile siteleriniz SEO uyumlu bir hale gelebilecek ve sıralamalarda daha iyi noktalarda olabilecektir.

Google Webmaster Araçlarına göz gezdirecek olursak;

Google Arama Konsolu web sitesi yöneticilerine aşağıdaki konularda yardımcı olmaktadır.

 • Web sitenizde ki içeriğini analizini yapar ve site sahiplerine sunar,
 • Ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeler ile sitenize girdiğini detaylı olarak site sahiplerine raporlar,
 • Web sitesinin arama trafiği ile ilgili detaylı istatistikleri sunar,
 • Web sitesinin tüm iç ve dış bağlantılarına ulaşma imkanı sunar,
 • Web sitesinin Google arama motorlarında günlük indekslenme sayısını detaylı bir şekilde raporlar,
 • Tarama ve dizine ekleme sorunlarını çözülmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Mobil uyumluluk ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) gibi yaygın sorunları gidermenizde yardımcı olmaktadır.
 • Güvenlik sorunlarını, manuel site işlemlerini ve daha fazlasını inceleyin
 • Hangi web sitelerinin sizinkine bağlantı verdiğini görebilirsiniz.
 • Sitenizin Google arama sonuçlarında ne sıklıkla göründüğüne bakın
 • Web sitenizi hangi aramaların veya arama sonuçlarının içerdiğini kontrol edin
 • Hangi arama sonuçlarının sitenize trafik çektiğini görüntüleyin

NOT: Bu Özellikleri görmeniz için Gogle Arma Konsolunda Tam Yetkiye Sahip Olmanız Gerekmektedir.

Web sitesinin ana damarlarından birisi olan site haritası ekleme ve bu haritanın Google botlar tarafından indekslenmesine olanak sağlar. Bununla birlikte Google Webmaster Tools site haritasında indeks almış sayfaların bilgisini de size vermektedir. Siteler için en sıkıntılı problemlerden birisi olan site hatalarını da Google Webmaster Tools sayesinde görebilir ve nasıl düzeltileceği konusunda detaylı bir şekilde bilgiler alabilirsiniz. Çünkü web sitesinin kalitesini artırmak sitenin iç ve dış uyumunun en iyi şekilde yapılmasından geçer. Bu kaliteyi de

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu webmaster tools sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Google webmaster aracı sayesinde sitenizi sürekli olarak kontrol altında tutmanızı ister ve kontrol dışı gelişen her hareketi size raporlayarak düzeltmeniz konusunda yapmanız gereken işlemleri de gösterir. Bu da web site sahiplerinin her gün Google Webmaster Tools’a girerek istatistikleri kontrol etmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.